TAŠKY WAYUU

Domorodý kmen Wayúu žije v departementu Guajira v severovýchodní Kolumbii, na hranicích s Venezuelou. Jeho členové si stále zachovávají svoje kulturní tradice, mezi něž patří pletařské řemeslo. Tato komunita se přizpůsobila nedostatkům a nepříznivému pouštnímu podnebí v okolí Karibského moře.

V rodinách kmene Wayúu se muž věnuje chovu zvířat, lovu a rybolovu, zemědělství a ruční výrobě hudebních nástrojů, žena pak pletení houpacích sítí na spaní, přikrývek a tašek či dámských peněženek.
Tašky jsou maximálním vyjádřením pleteniny Wayúu, vyrábějí se háčkováním, což je technika zavedená katolickými misionáři na počátku dvacátého století. Výroba každé tašky pomocí této techniky vyžaduje až 25 dní.

Taška (batoh) je ruční práce, ve které se kombinují syté a výrazné barvy s charakteristickými symboly jejich zvyků; čím složitější jsou tyto tkané obrazce, tím větší důležitost získává jejich znázornění, a tím i konečný výrobek.

Taška Wayúu je bezesporu jedním z nejreprezentativnějších rukodělných výrobků kolumbijského Karibiku. Ručně vytvořené a nadále přetrvávající jako charakteristický znak jedné tradice a rodového dědictví, zrcadlí se v nich její city, myšlenky, příběhy, mýty a legendy, přesvědčení a zkušenosti. Kromě toho představují způsob chápání a vyjádření života tak, jak ho jeho členové vnímají a chtějí. V této tkanině jsou zobrazována zvířata, hvězdy a rostliny, které ovlivnily jejich kulturu, ve formě geometrických obrazců.
Plést znamená pro Wayúu představit svou tvořivostí, inteligencí a moudrostí své bytí a své každodenní zvyklosti. Proto má každá taška vlastní originalitu a výjimečnost, což jí dodává jedinečného smyslu, poněvadž každá z nich se prolíná s nějakou vášní a anekdotou. Tím pádem jsou všechny zcela odlišné, čímž se stávají cenným artefaktem.

Vypráví se, že toto umění má původ v pavoučím tkaní a že jak šel čas, změnily se jeho techniky, barvy a design; pavouk, Wale’kerü, naučil tkát jedinou ženu Wayúu, tato žena zase naučila tkát ostatní ženy a takto se znalost řemesla přenáší z generace na generaci.

Navíc se tyto znalosti předávají dívce Wayúu v den, kdy se stane ženou. Je to způsob, jak instruovat její životní cestu a zajistit příjem.

V současné době tyto tašky vstoupily do světa módy, aby v něm zůstaly, to znamená, že nevychází z módy díky své etnicko-kulturní povaze. Dokonce i renomovaní designéři je začleňují do svých kolekcí. Jedná se o univerzální doplněk pro každou příležitost.

Nejlepší ze všeho je, že zakoupením tašky pomáháte zachovat tuto kulturu a spolupracovat s udržitelností, aby bylo možné v tomto umění nadále pokračovat. Nedovolte, aby tyto myšlenky uhynuly.

Napsala: Diana Katerine Chaverra Aguilar

Když se dívka stane ženou - o kultuře žen Wayúu

Stejně jako v mnoha dalších kulturách je dětství dívek a chlapců Wayúu plné nevinnosti, radosti, fantazie, solidarity a vynalézavosti. Dnes si chci povídat o emocionální a psychologické přeměně dívek.

Když má dívka Wayúu poprvé menstruaci, což značí, že je připravena k tomu, aby měla děti a založila vlastní rodinu, koná se rituál zvaný El Encierro („uzavření“), který spočívá v tom, že je dívka uzavřena přibližně na 3 měsíce a stýká se pouze s ženami jako její matka, babička a tety, které ji učí být ženou tím, že jí předávají své znalosti, zkušenosti a hodnoty, aby se z ní stala velká žena.

Dříve však, přímo ve dnech, kdy krvácí během své první menstruace, je dívka uložena do hamaky nebo houpací sítě určené ke spaní, pohybuje se jen málo a pečuje o ni jediná žena, obvykle dívka, která ještě není vyvinutá. Posléze je instruována ženami ze své rodiny.

El Encierro je pro tuto kulturu opravdu velice významnou etapou, žena se zde připravuje nejen na manželství, ale podstupuje také speciální dietu, při které nejí potraviny, ale požívá bylinné lektvary, které jí pomohou vyčistit tělo i duši.
Dojde tím i k fyzickému zkrášlení, které je patrné na estetickém zlepšení jejího těla, mimo jiné na pokožce a vlasech. Stojí také za zmínku, že v tomto ohledu se o dívky hodně pečuje, poněvadž se jedná o diamant, který reprezentuje to, z čeho je utvořena její rodina.